Osteodynamika u lidí

Od ledna 2023 nabízíme omezené množství termínů na ošetření Osteodynamikou i u dvounohých pacientů :) 

U zvířecích miláčků tyto techniky znáte asi nejvíce pod názvem Dornova metoda + Osteodynamika.

V případě zájmu o toto ošetření a pro více informací nás prosím kontaktujte na tel. 734 251 500, prostřednictvím e-mailu jankari.vet@seznam.cz či osobně u nás v ordinaci. Ošetření provádí MVDr. Jana Čábelková.

Celková doba je 2 hodiny, samotné ošetření celého těla trvá 1,5 hodiny.

Cena za ošetření je 1600 Kč (včetně DPH).


MOJE ZAČÁTKY

Ošetřováním lidí pomocí Osteodynamiky se ve volném čase věnuji již téměř 2 roky. Co mě těší nejvíce (podobně jako u zvířecích pacientů, kde se těmto technikám věnuji v rámci svého zaměstnání opravdu velice intenzivně), je výborný ohlas na výsledky tohoto ošetření! :) Kromě preventivních ošetření jsou mezi mými lidskými klienty pacienti s výhřezy meziobratlových plotének, s atrozami kyčelních, ramenních, kolenních, loketních a dalších kloubů, pacienti po operacích páteře či s totální endoprotézou, pacienti s bolestivostí v oblasti kostrče a mnoha dalšími potížemi (pokud tedy nemají aktuální kontraindikaci k tomuto ošetření, která se posuzuje u každého pacienta zvlášť). Mám zkušenosti s ošetřením jak mladých sportovců, tak pacientů ve velmi pokročilém věku. Ke každému klientovi přistupuji individuálně, aby bylo ošetření (s ohledem ke zdravotním obtížím a věku) co nejefektivnější. Mám splněny všechny kurzy Osteodynamiky I - IV u zakladatelky těchto technik paní Andrey Dunové. A díky splněnému rekvalifikačnímu kurzu a získání profesní kvalifikace maséra také klasickou a sportovní masáž.


CO JE TO OSTEODYNAMIKA 

Text je zkopírován se souhlasem autorky a zakladatelky Osteodynamiky - paní Andrey Dunové

https://www.osteodynamika.cz/

OSTEODYNAMIKA je manuální fasciální terapie, jejímž přínosem je komplexní péče o fasciální systém celého těla

Je nediagnostická metoda s celostním pohledem na zdravotní obtíže organismu. Ošetřuje celé tělo bez zaměření pozornosti na problematickou část. Nehledá příznaky, ale především se snaží pochopit a rozpoznat příčiny, které způsobily stav nerovnováhy či nemoci.

Rozpoznává a reguluje poruchy kloubní biomechaniky a pojivových tkání.

Zabývá se FASCIÁLNÍM SYSTÉMEM celého těla

 • pojivovými tkáněmi (vazy, šlachy, kloubní pouzdra, fascie)

 • synoviálními a serózními membránami

 • obalovými vrstvami svalů, nervů a cév

 • biomechanikou kloubů celého těla

 • jejich vzájemným propojením (vertebroviscerální vztahy)

Jedná se tedy o ucelený terapeutický systém, který k ošetření fasciálního systému i kosterního aparátu cíleně využívá pohyb, tlak, sílu a energii v určitém časovém úseku.

Vznik a vývoj OSTEODYNAMIKY

OSTEODYNAMIKA® byla vyvíjena postupně. Základem bylo pozorování způsobu chování a pohybu lidí i zvířat v jejich přirozeném prostředí. Dále pozorování následků, které plynou z mechanických úrazů, chybných pohybových stereotypů a nevhodného životního stylu.

OSTEODYNAMIKA® vychází z principu několika účinných technik, konkrétně:

1. Dornovy metody

Dornova metoda se cíleně zaměřuje na biomechaniku kloubních spojení a ošetření mechanických posunů v kosterním aparátu. Využívá pohyb pacienta a tlak rukou, kterými reguluje chybné postavení kostí v těle. Tato metoda se nezabývá ošetřováním pojivových tkání.

2. Kraniosakrální osteopatie

Kraniosakrální terapie řeší v těle fyzické i psychické bloky. K řešení těchto stavů využívá pohyb, který se odehrává uvnitř těla, což je pohyb mozkomíšního moku a pohyb tkání.

3. Osteopatie

Parietální osteopatie se zabývá celým systémem opěrného aparátu, který umožňuje pohyb těla. Tento systém tvoří kosti, klouby, vazy a ostatní pojivové tkáně, zejména fascie (povázka). Nápravou vzájemných poměrů se navozuje rovnováha a správná funkce organismu. Orgánový fasciální systém, včetně serózních membrán, účinně ošetřují techniky viscerální (orgánové) a neurální osteopatie.

Co je hlavním přínosem OSTEODYNAMIKY?

Propojení účinných technik umožňuje celostní ošetření, ačkoli žádná z nich není sama o sobě diagnostická. Po ošetření celého těla dochází k rychlejší úlevě pacienta, rychlejší regeneraci organismu a rychlejšímu návratu k fyziologickému stavu.

Jaký je princip ošetření pomocí OSTEODYNAMIKY?

Zcela zásadní je neinvazivní přístup k ošetření. Použití tlakové síly, kterou vytváří terapeut na postižené místo je malé, ale působí delší čas. Tento delší čas umožní organismu změnu vzorců ve tkáních. Účinnost tlaku zvyšuje pohyb, který je aktivní nebo pasivní. Procesy ve tkáních jsou nedílnou součástí práce s kosterním systémem.

Cílem OSTEODYNAMIKY je uvolnění stažených, slepených a nepohyblivých fasciálních struktur a podpora jejich hydratace a lepší vzájemné skluznosti. Přímé působení terapeutického tlaku na tkáň a pomalý pohyb účinně navozují správný fyziologický stav pojivových tkání.

Jak pracuje terapeut při ošetření pomocí OSTEODYNAMIKY?

 • ošetřuje všechny složky opěrného aparátu, které jsou funkčně vzájemně propojené a tvoří jeden celek

 • ošetřuje fasciální systém pohybového aparátu a orgánových soustav

 • působí pomocí rukou na ošetřované části těla podle daného schématu (metodiky)

 • řídí se přírodními pravidly a zásadami biomechaniky a nenásilně manipuluje s opěrným aparátem

 • vnímá procesy odehrávající se ve tkáních a citlivě přizpůsobuje způsob ošetření

 • dbá na korektní vztah mezi terapeutem a pacientem

 • pracuje v neutrálním postavení a ukotvení

 • respektuje projevy pacienta, které mohou vyplývat z tkáňové paměti

 • je zdrojem opory

Tímto terapeutickým přístupem se zvyšuje a prohlubuje účinek probíhajících procesů, které terapeut dokáže zachytit a pomůže pacientovi jimi projít.

Pro koho OSTEODYNAMIKA vhodná JE?

Ošetření pomocí této jemné manuální techniky je možné provádět od narození až do vysokého věku. Míra tlaku a rozsah pohybu při terapii se vždy přizpůsobuje věku a aktuálnímu zdravotnímu stavu pacienta.

OSTEODYNAMIKA® je vhodná jako preventivní ošetření i jako terapie, která ošetřuje mechanické blokády kloubů a nesprávnou funkci pojivových tkání, které vznikly jako následek přetížení nebo traumatu.

Pro koho OSTEODYNAMIKA vhodná NENÍ?

Jako u všech manuálních technik je potřeba respektovat omezení, která jsou způsobena vážným onemocněním nebo poškozením organismu. V některých případech je možné ošetření se zvýšenou opatrností, některé nemoci však ošetření zcela vylučují. Mezi tato onemocnění patří:

 • akutní bakteriální či virové onemocnění

 • akutní zánětlivé stavy

 • horečka

 • rakovina

 • poškození kůže: rány, vředy, čerstvé jizvy

 • akutní výhřez ploténky s velkou bolestivostí

 • náhlé a neobvyklé změny zdravotního stavu

 • bezprostředně po úraze bez předchozího vyšetření lékařem